• Strona główna • Historia • Personel • Aktualności (PROMOCJE) • Porady • Nasze usługi • Lokalizacja

PORADY

Profilaktyka jamy ustnej u psów i kotów

Od najmłodszych lat należy zwierzaka przyzwyczajać do wszelkich zabiegów związanych z jamą ustną ( np.otwieranie i dotykanie pyszczka). Pozwoli to przygotować zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt u lekarza weterynarii. Jamę ustną naszego podopiecznego należy oglądać przynajmniej raz na miesiąc i sprawdzać czy nie pojawiły się jakieś zmiany.

Jakie działania profilaktyczne są podstawą zdrowia jamy ustnej psa?

Podstawową metodą jest codziennie szczotkowanie zębów przy użyciu zwykłej lub specjalnej dwustronnej szczoteczki (ew.gazika) oraz pasty do zębów dla psów. To jest najskuteczniejszy sposób kontroli płytki bakteryjnej. Pasty do zębów (wyłącznie dla zwierząt) są strawne i powinny być dobierane w przyjaznych dla nich smakach. Pasta może mieć smak wątróbki, kurczaka, krewetek – czyli czegoś, co dla naszego pupila pięknie pachnie. Pasty dla ludzi nie stosuje się dla zwierząt. Można jeszcze wykorzystywać specjalne płyny dolewane do wody – działają , jak płyny do higieny jamy ustnej dla ludzi. Zawierają chlorheksydynę, która zabija bakterie znajdujące się w jamie ustnej, działając odświeżająco. Nie wszystkie zwierzęta chcą je pić, wyczuwając obcy dla nich zapach. Oprócz tego dostępne są wszelkiego rodzaju gryzaki i smakołyki, mające oczyścić zęby. Dodatkowo można stosować karmy typu "dental "posiadające specjalną strukturę dającą efekt mycia zębów . Karmy tego rodzaju nie dopuszczają do rozwoju płytki bakteryjnej i w sposób mechaniczny zdejmują tę płytkę lub w sposób chemiczny wiążą wapń zawarty w ślinie.

Dlaczego kamień nazębny jest groźny dla psa?

Kamień nazębny jest strukturą martwą, którą zamieszkują? różnego rodzaju bakterie chorobotwórcze. Te bakterie produkują toksyny bakteryjne, które razem z bakteriami są połykane z każdym łykiem śliny i dostają się do organizmu obciążając wszystkie organy wewnętrzne. W konsekwencji nieleczone choroby przyzębia i permanentny kamień nazębny, z którym nic właściciel nie robi, jest bardzo często przyczyną niewydolności wątroby i nerek, a także serca.

Co to jest sanacja jamy ustnej?

Jest to zdjęcie kamienia nazębnego skalerem, usunięcie zębów, których się nie uda uratować i polerowanie powierzchni koron – to bardzo ważny zabieg. Wbrew pozorom mniejsze ryzyko jest zrobienia częściej zabiegu sanacji jamy ustnej (raz na pół roku, raz na rok) – znieczulenie i zabieg będą krótsze, niż czekanie kilku lat, kiedy tak naprawdę po zdjęciu kamienia okazuje się, że mamy do usunięcia kilka czy kikanaście zębów. Głęboka choroba przyzębia, każdy ropień czy stan zapalny w obrębie głowy jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, ze względu na bliskość ośrodkowego układu nerwowego i możliwości przerzutów właśnie tam bakterii chorobotwórczych.

ZAPRASZAMY NA ZABIEGI SANACJI JAMY USTNEJ W NASZEJ PRZYCHODNI.

Przypominamy ,że przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania krwi (profil podstawowy) w celu oceny stanu pacjenta i doboru odpowiedniego znieczulenia.
Zapisy oraz wszelkie informacje w recepcji przychodni pod nr.tel. 22 837 84 70 lub osobiście u lekarzy weterynarii w naszej przychodni.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ZESPÓŁ PRZYCHODNI "4ŁAPY"

Sterylizacja – dlaczego warto to zrobić?

Na wstępie chcieliśmy poinformować, że zapraszamy do wykonania poniższych zabiegów przez cały rok. Jednak dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym, organizujemy akcje sterylizacji i kastracji w promocyjnych cenach.

Co to jest sterylizacja/kastracja?

Sterylizacja suki/ kotki lub kastracja psa/ kocura to zabieg chirurgiczny, po którym zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się macicę, jajowody i jajniki, samcom jądra i najądrza.
Wysterylizowana samica nigdy nie będzie miała potomstwa, cieczki/ rui. Wykastrowany samiec nie będzie odczuwać popędu płciowego.

Zabieg można przeprowadzić w każdym wieku, choć oczywiście lepiej poddawać niemu młode zwierzęta.
Suki najlepiej sterylizować po pierwszej cieczce, kotki między 8 a 12 mies życia.
Psy najlepiej kastrować między 10 a 18 mies życia, a kocury ok. 7- 10 mies ( wcześniej - tylko wtedy, gdy zaczynają „ znaczyć” teren).
Nie wolno sterylizować w czasie cieczki / rujki. Najlepszy termin do wykonania zabiegu u suczki to okres zaczynającysię po pierwszym miesiącu po cieczce, a kończący się na miesiąc przed kolejną spodziewaną cieczką.
Po porodzie sterylizacja jest możliwa po ustaniu laktacji.

Jakie korzyści przynosi sterylizacja/ kastracja?
- Ochrona samic przed ropomaciczem.
Ropomacicze może wystąpić u każdej suczki/kotki bez względu na to czy miała potomstwo, czy miewa ciąże urojone, bez względu na wiek i kondycję zdrowotną. Choroba jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najczęściej jedynym ratunkiem jest zabieg sterylizacji, który przy słabym , wyniszczonym chorobą organizmie niesie za sobą spore ryzyko.
- Ochrona przed nowotworami narządów rodnych.
Dość często u suk i kotek ( zwłaszcza poddawanych hormonalnej antykoncepcji) powstają zmiany nowotworowe na jajnikach i/lub w ścianie macicy. Oczywiste jest, że po usunięciu tych narządów ten problem nie występuje.
- Ochrona przed nowotworami gruczołu mlekowego
Badania wykazują, że wczesna sterylizacja zapobiega niemal w 100% powstawaniu guzów sutków. Im później się ja przeprowadzi tym ochrona jest mniejsza. - Ochrona przed niechcianymi ciążami
- U samców kastracja przede wszystkim powoduje, że pies / kocur staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter.
- U kocurów ponadto nie ma problemu znaczenia terenu i przykrego zapachu moczu.
- Kastracja psa zapobiega występowaniu u niego nowotworów jąder i schorzeń prostaty.

Jak przygotować zwierze do zabiegu?
Przed planowanym zabiegiem należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Lekarz zbada zwierzę, ewentualnie zaleci badania dodatkowe ( badania krwi, moczu, EKG), jeśli takie będą wskazane i omówi z właścicielami wszystkie zalecenia dotyczące zabiegu.
Zwierzę przed zabiegiem musi być co najmniej 12h przegłodzone i na 3h przed nie może pić.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej przychodni :-)

lek. wet. Danuta Moskal

Homeopatia

Jest terapią bodźcową, której celem jest pobudzenie procesów regulacji tak, aby organizm sam zwalczył chorobę. Jej twórcą jest Samuel Hahnemann, niemiecki lekarz, który żył i pracował na przełomie XVIII i XIX wieku.

Główna zasada tej metody leczenia to prawo podobieństwa.

Zakłada ono, że dana substancja podana w dużym stężeniu wywołuje w zdrowym organizmie określone zmiany chorobowe. Ta sama substancja odpowiednio rozcieńczona i zdynamizowana leczy te zmiany. Np. Arsenicum album znany, jako tlenek arsenu, popularny arszenik jest niebezpieczną trucizną. Powoduje uszkodzenia miąższu wątroby, nerek, zmiany w układzie nerwowym, osłbienie mięśnia sercowego. W postaci homeopatycznej leczy w/w objawy.

Lek homeopatyczny powstaje z tzw. pranalewki, czyli substancji wyjściowej, która podlega kolejnym rozcieńczeniom połączonym z energicznym wstrząsaniem. Dzięki temu lek zyskuje określoną energię, a zatem działa dynamicznie, a nie chemicznie. Im wyższa potencja leku, tym wyższa jego moc. W przypadku leku homeopatycznego nie występuje ryzyko zatrucia chemicznego, ani przedawkowania. Jak mawiał Hipokrates : "To, co wywołuje chorobę, leczy ją".

Twórcą homotoksykologii był niemiecki lekarz Hans Heinrich Reckeweg. Podstawowym założeniem homotoksykologii jest stwierdzenie, iż choroba jest wyrazem obrony organizmu przed toksynami, zarówno endo, jak i egzogennymi. Bazując na homeopatii Hahnemanna, dr. Reckeweg stworzył proste i kompleksowe preparaty homeopatyczne przeznaczone do leczenia różnych chorób. Celem terapii antyhomotoksycznej jest pobudzenie organizmu do samowyleczenia. Podobnie, jak w homeopatii klasycznej nie występuje tu zjawisko przedawkowania leków i występowanie niepożądanych działań leków.

Biorezonans

W latach trzydziestych XX wieku naukowcy stwierdzili, że jądro komórkowe jest źródłem pola elekromagnetycznego i występuje w nim fizyczne zjawisko przenoszenia drgań pola określane rezonansem.

Żywy organizm, aby móc funkcjonować, musi niezwykle dokładnie przenosić informacje pomiędzy komórkami, układami i systemami w obrębie tego organizmu. Przepływ informacji odbywa się właśnie za pośrednictwem impulsów elektromagnetycznych. Jeżeli przepływ jest zaburzony, mamy do czynienia ze stanem chorobowym. Pod koniec lat siedemdziesiątych dr. F. Morell stworzył koncepcję, by odwrócony sygnał elektroniczny pobrany od pacjenta zastosować jako pewien rodzaj środka homeopatycznego. W dużym skrócie polega to na tym, iż drgania pola magnetycznego pacjenta odbierane są za pomocą elektrod i przekazywane są do urządzenia elektronicznego (MORA i BICOM). Tam ulegają odpowiedniej modyfikacji i przekształceniu na drgania terapeutyczne i wracają do pacjenta jako czynnik leczniczy. Jak widzimy jest to oddziaływanie na system chorego środkiem pochodzącym z jego własnego organizmu. Dostrzegamy tu analogię do działania homeopatii. Niezwykle istotną kwestią jest to, że metoda ta jest bezstresowa i bezbolesna dla pacjenta.

W naszej lecznicy wykorzystujemy aparat BICOM do diagnostyki i terapii m.in. alergii, chorób nerek, wątroby, kregosłupa i innych narządów.


01-111 Warszawa, ul. Jana Olbrachta 26/2      tel/fax: 22 837 84 70      e-mail: 4lapy1@wp.pl
Godziny otwarcia: pn – pt 8:30 – 20:00          sobota 9:00 – 15:00        niedziela 9:00 – 12:00